Epson SG-636PCE 4.0960MC0:ROHS
SG-636PCE 4.0960MC0:ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PCE 4.0960MC0:ROHS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 4.096MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-636PCE 4.0960MC0:ROHS.pdf
Availability of SG-636PCE 4.0960MC0:ROHS
QUANTITY
SG-636PCE 4.0960MC0:ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PCE 4.0960MC0:ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-636PCE 4.0960MC0:ROHS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSPXO and VCXO
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency4.096MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PCE 4.0960MC0:ROHS
Related LinksSG-636PCE 4., SG-636PCE 4.0960MC0:ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-636PCE 4.0960MC0:ROHS Details Description
Related parts for SG-636PCE 4.0960MC0:ROHS
OUTPUT MODULE AC STD 20MA 5VDC datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CIR BRKR 600MA 480VAC 65VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
INSERTER datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf