| Internal Part Number | EIS-SG-636PTF 3.6864MC3: ROHS | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 250 | |
| Category | Crystals and Oscillators | |
| Family | Oscillators | |
| Series | SG-636 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | XO (Standard) | |
| Frequency | 3.6864MHz | |
| Function | Tri-State (Output Enable) | |
| Output | CMOS, TTL | |
| Voltage - Supply | 5V | |
| Frequency Stability | - | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C | |
| Current - Supply (Max) | 17mA | |
| Ratings | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Size / Dimension | 0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm) | |
| Height | 0.106" (2.70mm) | |
| Package / Case | 4-SOJ | |
| Current - Supply (Disable) (Max) | 10mA | |