Panduit SG100M-C0
SG100M-C0 picture photo
Mfg. Part Number
SG100M-C0
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
CABLE TIE MINI BLK 4.2"
Datasheet Download
SG100M-C0.pdf
Availability of SG100M-C0
QUANTITY
SG100M-C0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG100M-C0
Internal Part NumberEIS-SG100M-C0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCable Ties
Standard Package100
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
SeriesSuper-Grip®
Packaging100 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter1.00" (25.40mm)
Length0.350' (106.68mm, 4.20")
Width0.118" (3.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength18 lbs (8.2 kg)
FeaturesWeather Resistant
MaterialPolyamide (PA), Nylon
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG100M-C0
Related LinksSG10, SG100M-C0 Datasheet, Panduit Distributor
SG100M-C0 Details Description
Related parts for SG100M-C0
CAP TANT POLY 150UF 2.5V 1210 datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 32K FLASH 40-DIP datasheet.pdf
IC INV SCHMITT TRIGGER 5TSOP datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 0.475 OHM 1% AXL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 156 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX 24CH 5M 12-24VDC NPN datasheet.pdf
LED MEGA ZENIGATA datasheet.pdf
TB SOCKET datasheet.pdf
RES CHAS MNT 120 OHM 1% 300W datasheet.pdf