Amphenol Industrial SG3100E-36-78S
SG3100E-36-78S picture photo
Mfg. Part Number
SG3100E-36-78S
Brief Description
CONN RCPT 14POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
SG3100E-36-78S.pdf
Availability of SG3100E-36-78S
QUANTITY
SG3100E-36-78S Order Process
Ship out your order
Specifications of SG3100E-36-78S
Internal Part NumberEIS-SG3100E-36-78S
FamilyCircular Connectors
SeriesSG, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert36-78
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG3100E-36-78S
Related LinksSG3100E, SG3100E-36-78S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SG3100E-36-78S Details Description
Related parts for SG3100E-36-78S
IC AMP/VIDEO/MUX LP 4/8CH 16SOIC datasheet.pdf
IC SYNC BUCK CTRLR REF 20HTSSOP datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .10-.20"250PC datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 70POS .76M datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 127 TYPE D 33POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf