Amphenol Industrial SG3102E-16S-60S
SG3102E-16S-60S picture photo
Mfg. Part Number
SG3102E-16S-60S
Brief Description
CONN RCPT 7POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
SG3102E-16S-60S.pdf
Availability of SG3102E-16S-60S
QUANTITY
SG3102E-16S-60S Order Process
Ship out your order
Specifications of SG3102E-16S-60S
Internal Part NumberEIS-SG3102E-16S-60S
FamilyCircular Connectors
SeriesSG, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert16S-60
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG3102E-16S-60S
Related LinksSG3102E, SG3102E-16S-60S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SG3102E-16S-60S Details Description
Related parts for SG3102E-16S-60S
FIXED IND 270UH 370MA 1.2 OHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 10.16MM datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 825 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 10% 310VAC AXI datasheet.pdf