Amphenol Industrial SG3102E-20-82P
SG3102E-20-82P picture photo
Mfg. Part Number
SG3102E-20-82P
Brief Description
CONN RCPT 17POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
SG3102E-20-82P.pdf
Availability of SG3102E-20-82P
QUANTITY
SG3102E-20-82P Order Process
Ship out your order
Specifications of SG3102E-20-82P
Internal Part NumberEIS-SG3102E-20-82P
FamilyCircular Connectors
SeriesSG, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-82
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG3102E-20-82P
Related LinksSG3102E, SG3102E-20-82P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SG3102E-20-82P Details Description
Related parts for SG3102E-20-82P
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLON 1/4" datasheet.pdf
IC SW REG CCFL DAC PROG 16SOIC datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CHOKE COIL COMMON MODE 330MA SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL CRIMP BNC F TNC CONN datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf