Amphenol Industrial SG3102E-24-62S
SG3102E-24-62S picture photo
Mfg. Part Number
SG3102E-24-62S
Brief Description
CONN RCPT 24POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
SG3102E-24-62S.pdf
Availability of SG3102E-24-62S
QUANTITY
SG3102E-24-62S Order Process
Ship out your order
Specifications of SG3102E-24-62S
Internal Part NumberEIS-SG3102E-24-62S
FamilyCircular Connectors
SeriesSG, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-62
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG3102E-24-62S
Related LinksSG3102E, SG3102E-24-62S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SG3102E-24-62S Details Description
Related parts for SG3102E-24-62S
SENSOR MAG SPST/NO FLANGE 200V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AMPOWER 4/0 TERM 1/2 HL BENT90 datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLIES datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf