Amphenol Industrial SG3102E-28-66P
SG3102E-28-66P picture photo
Mfg. Part Number
SG3102E-28-66P
Brief Description
CONN RCPT 16POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
SG3102E-28-66P.pdf
Availability of SG3102E-28-66P
QUANTITY
SG3102E-28-66P Order Process
Ship out your order
Specifications of SG3102E-28-66P
Internal Part NumberEIS-SG3102E-28-66P
FamilyCircular Connectors
SeriesSG, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert28-66
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG3102E-28-66P
Related LinksSG3102E, SG3102E-28-66P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SG3102E-28-66P Details Description
Related parts for SG3102E-28-66P
IC ETHERNET TXRX 64-HVQFP datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 700MA DO220 datasheet.pdf
OSC VCXO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 6.80K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
LED MOD 1250LM WHITE 2700K DOME datasheet.pdf
WIRE SPLICE, SINGLE RESISTOR datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 143MHZ 54BGA datasheet.pdf