Amphenol Industrial SG3106E-24-63S
SG3106E-24-63S picture photo
Mfg. Part Number
SG3106E-24-63S
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE SKT
Datasheet Download
SG3106E-24-63S.pdf
Availability of SG3106E-24-63S
QUANTITY
SG3106E-24-63S Order Process
Ship out your order
Specifications of SG3106E-24-63S
Internal Part NumberEIS-SG3106E-24-63S
FamilyCircular Connectors
SeriesSG, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-63
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG3106E-24-63S
Related LinksSG3106E, SG3106E-24-63S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SG3106E-24-63S Details Description
Related parts for SG3106E-24-63S
RECT BRIDGE GPP 100V 2A KBP datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 10VDC 0805 datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP16S/AE16G/CDP16S datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
TVS DIODE 3VWM UDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
TERM BLK SKT 6POS 2.36MM datasheet.pdf