Amphenol Industrial SG3106E-36-52P
SG3106E-36-52P picture photo
Mfg. Part Number
SG3106E-36-52P
Brief Description
CONN PLUG 52POS INLINE PIN
Datasheet Download
SG3106E-36-52P.pdf
Availability of SG3106E-36-52P
QUANTITY
SG3106E-36-52P Order Process
Ship out your order
Specifications of SG3106E-36-52P
Internal Part NumberEIS-SG3106E-36-52P
FamilyCircular Connectors
SeriesSG, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions52
Shell Size - Insert36-52
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C