Amphenol Industrial SG3106E-40-57S
SG3106E-40-57S picture photo
Mfg. Part Number
SG3106E-40-57S
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE SKT
Datasheet Download
SG3106E-40-57S.pdf
Availability of SG3106E-40-57S
QUANTITY
SG3106E-40-57S Order Process
Ship out your order
Specifications of SG3106E-40-57S
Internal Part NumberEIS-SG3106E-40-57S
FamilyCircular Connectors
SeriesSG, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert40-57
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated1250VAC, 1750VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG3106E-40-57S
Related LinksSG3106E, SG3106E-40-57S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SG3106E-40-57S Details Description
Related parts for SG3106E-40-57S
IC MOSFET DRIVER N-CH 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SU 10.16HP/02/90SF3.5AG BK datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED COB CXA1507 4000K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf