Amphenol Industrial SG3108E-12S-56S
SG3108E-12S-56S picture photo
Mfg. Part Number
SG3108E-12S-56S
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
SG3108E-12S-56S.pdf
Availability of SG3108E-12S-56S
QUANTITY
SG3108E-12S-56S Order Process
Ship out your order
Specifications of SG3108E-12S-56S
Internal Part NumberEIS-SG3108E-12S-56S
FamilyCircular Connectors
SeriesSG, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert12S-56
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG3108E-12S-56S
Related LinksSG3108E, SG3108E-12S-56S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SG3108E-12S-56S Details Description
Related parts for SG3108E-12S-56S
CONN RECEPT 50POS .050 VERT SMD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 22K OHM 5% 0402 datasheet.pdf
VERTICAL GUIDE PIN SLOTT-ED HDR datasheet.pdf
REFLECTOR ADHESV TAPE 10X35MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS GOLD PCB datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CBL ASSY RG58A BNCM BNCM datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf