Amphenol Industrial SG3108E-22-84P
SG3108E-22-84P picture photo
Mfg. Part Number
SG3108E-22-84P
Brief Description
CONN PLUG 9POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
SG3108E-22-84P.pdf
Availability of SG3108E-22-84P
QUANTITY
SG3108E-22-84P Order Process
Ship out your order
Specifications of SG3108E-22-84P
Internal Part NumberEIS-SG3108E-22-84P
FamilyCircular Connectors
SeriesSG, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions9
Shell Size - Insert22-84
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG3108E-22-84P
Related LinksSG3108E, SG3108E-22-84P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SG3108E-22-84P Details Description
Related parts for SG3108E-22-84P
CAP THIN FILM 22PF 50V 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 39.00 MHZ 8.0PF SMD datasheet.pdf