Amphenol Industrial SG3108E-24-10P
SG3108E-24-10P picture photo
Mfg. Part Number
SG3108E-24-10P
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
SG3108E-24-10P.pdf
Availability of SG3108E-24-10P
QUANTITY
SG3108E-24-10P Order Process
Ship out your order
Specifications of SG3108E-24-10P
Internal Part NumberEIS-SG3108E-24-10P
FamilyCircular Connectors
SeriesSG, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG3108E-24-10P
Related LinksSG3108E, SG3108E-24-10P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SG3108E-24-10P Details Description
Related parts for SG3108E-24-10P
RES 2.74K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT CPC 14POS REV SER 1 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
RES SMD 23.2KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 2008 datasheet.pdf