Fairchild Semiconductor SGF23N60UFDTU
SGF23N60UFDTU picture photo
Mfg. Part Number
SGF23N60UFDTU
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 23A 75W TO3PF
Datasheet Download
SGF23N60UFDTU.pdf
Availability of SGF23N60UFDTU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SGF23N60UFDTU Order Process
Ship out your order
Specifications of SGF23N60UFDTU
Internal Part NumberEIS-SGF23N60UFDTU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)23A
Current - Collector Pulsed (Icm)92A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.6V @ 15V, 12A
Power - Max75W
Switching Energy115µJ (on), 135µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge49nC
Td (on/off) @ 25°C17ns/60ns
Test Condition300V, 12A, 23 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)60ns
Package / CaseSC-94
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3PF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SGF23N60UFDTU
Related LinksSGF23N, SGF23N60UFDTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
SGF23N60UFDTU Details Description
Related parts for SGF23N60UFDTU
IC AC/DC CONV 5V 200MA SIP10 datasheet.pdf
IC CPLD 440MC 5.4NS 256MBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC CTRLR PWM CM OVP OCP HV 8DIP datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ3A M20 datasheet.pdf
20CKT PICOFLEX SMT LATCHED HDR datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf