Fairchild Semiconductor SGH15N60RUFTU
SGH15N60RUFTU picture photo
Mfg. Part Number
SGH15N60RUFTU
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 24A 160W TO3P
Datasheet Download
SGH15N60RUFTU.pdf
Availability of SGH15N60RUFTU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SGH15N60RUFTU Order Process
Ship out your order
Specifications of SGH15N60RUFTU
Internal Part NumberEIS-SGH15N60RUFTU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package450
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)24A
Current - Collector Pulsed (Icm)45A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.8V @ 15V, 15A
Power - Max160W
Switching Energy320µJ (on), 356µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge42nC
Td (on/off) @ 25°C17ns/44ns
Test Condition300V, 15A, 13 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3P
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SGH15N60RUFTU
Related LinksSGH15N, SGH15N60RUFTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
SGH15N60RUFTU Details Description
Related parts for SGH15N60RUFTU
CONV DC/DC 15W 36-75VIN +/-05V datasheet.pdf
MOD LITE SGL LED ARRAY WIDE datasheet.pdf
ADDY LED MNT RECT VERT NYL WHT datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CH20M67 FC BK datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 158MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADPTR 24V 65W datasheet.pdf