Fairchild Semiconductor SGH40N60UFTU
SGH40N60UFTU picture photo
Mfg. Part Number
SGH40N60UFTU
Brief Description
IGBT 600V 40A 160W TO3P
Datasheet Download
SGH40N60UFTU.pdf
Availability of SGH40N60UFTU
QUANTITY
SGH40N60UFTU Order Process
Ship out your order
Specifications of SGH40N60UFTU
Internal Part NumberEIS-SGH40N60UFTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Switches for Power Processing
PCN Design/SpecificationHeat Sink Drawing Update 11/Feb/2014
Device Marking Update 12/May/2015
PCN Assembly/OriginAssembly Site Transfer 06/Apr/2015
Standard Package30
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Current - Collector Pulsed (Icm)160A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.6V @ 15V, 20A
Power - Max160W
Gate Charge97nC
Td (on/off) @ 25°C15ns/65ns
Test Condition300V, 20A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SGH40N60UFTU
Related LinksSGH40N, SGH40N60UFTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
SGH40N60UFTU Details Description
Related parts for SGH40N60UFTU
CABLE ENTRY HOUSING 2POS GREEN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 4K EEPROM 8-MSOP datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
SR BTS FT 4 ASY R datasheet.pdf
OSC VCTCXO 10.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf