Vishay Semiconductor/Diodes Division SGL41-40/96
SGL41-40/96 picture photo
Mfg. Part Number
SGL41-40/96
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO213AB
Datasheet Download
SGL41-40/96.pdf
Availability of SGL41-40/96
QUANTITY
SGL41-40/96 Order Process
Ship out your order
Specifications of SGL41-40/96
Internal Part NumberEIS-SGL41-40/96
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F110pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AB, MELF
Supplier Device PackageDO-213AB
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SGL41-40/96
Related LinksSGL41, SGL41-40/96 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SGL41-40/96 Details Description
Related parts for SGL41-40/96
FIXED IND 68UH 1.03A 265 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 25MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
STANDARD PTC 30% datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPT CARD datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 630VDC datasheet.pdf