Vishay Semiconductor/Diodes Division SGL41-40-E3/97
SGL41-40-E3/97 picture photo
Mfg. Part Number
SGL41-40-E3/97
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO213AB
Datasheet Download
SGL41-40-E3/97.pdf
Availability of SGL41-40-E3/97
QUANTITY
SGL41-40-E3/97 Order Process
Ship out your order
Specifications of SGL41-40-E3/97
Internal Part NumberEIS-SGL41-40-E3/97
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F110pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageDO-213AB
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SGL41-40-E3/97
Related LinksSGL41-4, SGL41-40-E3/97 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SGL41-40-E3/97 Details Description
Related parts for SGL41-40-E3/97
RES SMD 56K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 4W 8035 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D4SL-N4BFA datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.425W datasheet.pdf
ER 14,14S O/R datasheet.pdf
ER 6C 6#16S PIN PLUG datasheet.pdf
35A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf