SG Micro SGM804-2.93YN5G/TR
SGM804-2.93YN5G/TR picture photo
Mfg. Part Number
SGM804-2.93YN5G/TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC Low-Power SOT uP Reset Circuit with Capacitor-Adjustable Reset Timeout Delay
Datasheet Download
SGM804-2.93YN5G/TR.pdf
Availability of SGM804-2.93YN5G/TR
Date Code: Newest Date Code
Manufacturer lead time 5 weeks
Marketing Price
Our Price
QUANTITY
SGM804-2.93YN5G/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SGM804-2.93YN5G/TR
Internal Part NumberEIS-SGM804-2.93YN5G/TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Lifetime StatusActive in Production
SeriesSGM804
Package CaseSOT-23-5
Pins5
SPQ3000 Pieces / Reel Box
PackingTape and Reel
Reel Diameter7″
Operating Temperature Range-40℃ to +85℃
Storage Temperature Range-65℃ to +150℃
Lead Temperature260℃ (Soldering 10s)
PACKAGE MARKINGS85XX
RESET THRESHOLD (TYP)2.93V
Monitor System Voltages1.6V to 5V
APPLICATIONPortable - Automotive - Medical Equipment - Embedded Controllers - Computers
Alternative ReplacementSGM804-2.93YN5G
Weight0.0003KG
Related LinksSGM804-2., SGM804-2.93YN5G/TR Datasheet, SG Micro Distributor
SGM804-2.93YN5G/TR Details Description
Related parts for SGM804-2.93YN5G/TR
CONN HEADER .100 DUAL STR 56POS datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A3048W/X 2" datasheet.pdf
IC PLD 10MC 25NS 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf