Infineon Technologies SGW30N60
SGW30N60 picture photo
Mfg. Part Number
SGW30N60
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 41A 250W TO247-3
Datasheet Download
SGW30N60.pdf
Availability of SGW30N60
QUANTITY
SGW30N60 Order Process
Ship out your order
Specifications of SGW30N60
Internal Part NumberEIS-SGW30N60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 04/Feb/2015
Revision of Retracted Parts 06/Feb/2015
Standard Package240
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeNPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)41A
Current - Collector Pulsed (Icm)112A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 30A
Power - Max250W
Switching Energy1.29mJ
Input TypeStandard
Gate Charge140nC
Td (on/off) @ 25°C44ns/291ns
Test Condition400V, 30A, 11 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackagePG-TO247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SGW30N60
Related LinksSGW3, SGW30N60 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
SGW30N60 Details Description
Related parts for SGW30N60
TERMINAL LOCKWASHER LUG #6 datasheet.pdf
SOFT GRIP 2510/2310/1910/1810 datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 16.26MM datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.25A 50V datasheet.pdf
ERME 16MM2 SPX4 STRIPPING BLAD datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 790MA 80 MOHM datasheet.pdf