Amgis SH150C-3.00-38
SH150C-3.00-38 picture photo
Mfg. Part Number
SH150C-3.00-38
Brief Description
FIXED IND 38UH 3A 50 MOHM TH
Datasheet Download
SH150C-3.00-38.pdf
Availability of SH150C-3.00-38
QUANTITY
SH150C-3.00-38 Order Process
Ship out your order
Specifications of SH150C-3.00-38
Internal Part NumberEIS-SH150C-3.00-38
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInductor Selection for LM2594
Inductor Selection for LM2595
Featured ProductSH150 Series Toroidal Inductors
Material - CorePowdered Iron
Inductance38µH
Tolerance±20%
Current Rating3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)50 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.827" L x 0.449" W (21.00mm x 11.40mm)
Height - Seated (Max)0.937" (23.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH150C-3.00-38
Related LinksSH150C-, SH150C-3.00-38 Datasheet, Amgis Distributor
SH150C-3.00-38 Details Description
Related parts for SH150C-3.00-38
RES SMD 2.49KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 825K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHL BLK FRNT MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 12A/16A PWR33 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf