Amgis SH150T-0.56-55
SH150T-0.56-55 picture photo
Mfg. Part Number
SH150T-0.56-55
Brief Description
FIXED IND 55UH 560MA 500 MOHM TH
Datasheet Download
SH150T-0.56-55.pdf
Availability of SH150T-0.56-55
QUANTITY
SH150T-0.56-55 Order Process
Ship out your order
Specifications of SH150T-0.56-55
Internal Part NumberEIS-SH150T-0.56-55
Material - CorePowdered Iron
Inductance55µH
Tolerance±20%
Current Rating560mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.433" L x 0.441" W (11.00mm x 11.20mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH150T-0.56-55
Related LinksSH150T-, SH150T-0.56-55 Datasheet, Amgis Distributor
SH150T-0.56-55 Details Description
Related parts for SH150T-0.56-55
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5MM datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DUAL R-R 10-MSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.235V 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1A 140 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 21.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH TRIPLE SPDT 16TQFN datasheet.pdf
IC ETH MAC SPI3 4-PORT 552-FCBGA datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6-32 S STEEL 1/2" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 18 OHM 0804 datasheet.pdf
RF CABLE FLEX 086 RA/RA 120" datasheet.pdf