Amgis SH150T-1.54-77
SH150T-1.54-77 picture photo
Mfg. Part Number
SH150T-1.54-77
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 77UH 1.54A 200 MOHM TH
Datasheet Download
SH150T-1.54-77.pdf
Availability of SH150T-1.54-77
QUANTITY
SH150T-1.54-77 Order Process
Ship out your order
Specifications of SH150T-1.54-77
Internal Part NumberEIS-SH150T-1.54-77
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInductor Selection for LM2594
Inductor Selection for LM2595
Featured ProductSH150 Series Toroidal Inductors
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSH150
PackagingTray
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance77µH
Tolerance±20%
Current Rating1.54A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.614" L x 0.591" W (15.60mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.358" (9.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH150T-1.54-77
Related LinksSH150T-, SH150T-1.54-77 Datasheet, Amgis Distributor
SH150T-1.54-77 Details Description
Related parts for SH150T-1.54-77
RES SMD 49.9K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf