Amgis SH150T-1.81-18
SH150T-1.81-18 picture photo
Mfg. Part Number
SH150T-1.81-18
Brief Description
FIXED IND 18UH 1.81A 60 MOHM TH
Datasheet Download
SH150T-1.81-18.pdf
Availability of SH150T-1.81-18
QUANTITY
SH150T-1.81-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of SH150T-1.81-18
Internal Part NumberEIS-SH150T-1.81-18
Material - CorePowdered Iron
Inductance18µH
Tolerance±20%
Current Rating1.81A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)60 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.551" L x 0.559" W (14.00mm x 14.20mm)
Height - Seated (Max)0.311" (7.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH150T-1.81-18
Related LinksSH150T-, SH150T-1.81-18 Datasheet, Amgis Distributor
SH150T-1.81-18 Details Description
Related parts for SH150T-1.81-18
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 32K OTP 28SOIC datasheet.pdf
CABLE CLAMP NATURAL 5/8X1/2"DIA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
AC CONTROLL MODULE 1400V 60A datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.5A 6TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 0.1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
DSUB DD METAL B/S 90 DGREE CAD datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X6S 1206 datasheet.pdf