Amgis SH150T-3.00-53
SH150T-3.00-53 picture photo
Mfg. Part Number
SH150T-3.00-53
Brief Description
FIXED IND 53UH 3A 80 MOHM TH
Datasheet Download
SH150T-3.00-53.pdf
Availability of SH150T-3.00-53
QUANTITY
SH150T-3.00-53 Order Process
Ship out your order
Specifications of SH150T-3.00-53
Internal Part NumberEIS-SH150T-3.00-53
Material - CorePowdered Iron
Inductance53µH
Tolerance±20%
Current Rating3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.957" L x 0.925" W (24.30mm x 23.50mm)
Height - Seated (Max)0.386" (9.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH150T-3.00-53
Related LinksSH150T-, SH150T-3.00-53 Datasheet, Amgis Distributor
SH150T-3.00-53 Details Description
Related parts for SH150T-3.00-53
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN COVER STR RELIEF 14POS .156 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 2.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 60mA Signage 24-HTSSOP datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf