On-Shore Technology, Inc. SH2-34G-PT
SH2-34G-PT picture photo
Mfg. Part Number
SH2-34G-PT
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN RCPT .100" 34POS DUAL GOLD
Datasheet Download
SH2-34G-PT.pdf
Availability of SH2-34G-PT
QUANTITY
SH2-34G-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of SH2-34G-PT
Internal Part NumberEIS-SH2-34G-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesSH
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions34
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH2-34G-PT
Related LinksSH2-3, SH2-34G-PT Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
SH2-34G-PT Details Description
Related parts for SH2-34G-PT
RES SMD 220 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC TEMP SNSR/DC FAN CNTRLR 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Header 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 9.1UH 350MA 800 MOHM datasheet.pdf