Cornell Dubilier Electronics SH330M025ST
SH330M025ST picture photo
Mfg. Part Number
SH330M025ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
SH330M025ST.pdf
Availability of SH330M025ST
QUANTITY
SH330M025ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SH330M025ST
Internal Part NumberEIS-SH330M025ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSH
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.43 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current75mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH330M025ST
Related LinksSH330, SH330M025ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SH330M025ST Details Description
Related parts for SH330M025ST
FUSE HOLDER BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 5A TO220-7 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP MICA 0.02UF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.8A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
LED 7MM GREEN PMI W GASKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 35V X6S 1206 datasheet.pdf