Cornell Dubilier Electronics SH330M100ST
SH330M100ST picture photo
Mfg. Part Number
SH330M100ST
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
SH330M100ST.pdf
Availability of SH330M100ST
QUANTITY
SH330M100ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SH330M100ST
Internal Part NumberEIS-SH330M100ST
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.02 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current160mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH330M100ST
Related LinksSH330, SH330M100ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SH330M100ST Details Description
Related parts for SH330M100ST
LED 12MM SQR GRN CLR 6"LDS PNLMT datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC BUS BUFFER/LINEDVR 3ST 6XSON datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 25A PUSH-PULL datasheet.pdf
SCREW,MACH,SLOT RH datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf