Cornell Dubilier Electronics SH332M010ST
SH332M010ST picture photo
Mfg. Part Number
SH332M010ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
SH332M010ST.pdf
Availability of SH332M010ST
QUANTITY
SH332M010ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SH332M010ST
Internal Part NumberEIS-SH332M010ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSH
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.22A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH332M010ST
Related LinksSH332, SH332M010ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SH332M010ST Details Description
Related parts for SH332M010ST
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12V 41.8MM CHASSIS datasheet.pdf
C/A MTRJ TO LC MM OFNP datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 256FPBG datasheet.pdf
RF COAX CABLE 18GHZ 50 OHM 48"" datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 8pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf