Cornell Dubilier Electronics SH470M010ST
SH470M010ST picture photo
Mfg. Part Number
SH470M010ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
SH470M010ST.pdf
Availability of SH470M010ST
QUANTITY
SH470M010ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SH470M010ST
Internal Part NumberEIS-SH470M010ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSH
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.21 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current75mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH470M010ST
Related LinksSH470, SH470M010ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SH470M010ST Details Description
Related parts for SH470M010ST
IC OTP 2MBIT 120NS 40VSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
LED 5MM LOW PRO BRILL RED CLEAR datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR TERM BLOCK 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf