Cornell Dubilier Electronics SH470M063ST
SH470M063ST picture photo
Mfg. Part Number
SH470M063ST
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
SH470M063ST.pdf
Availability of SH470M063ST
QUANTITY
SH470M063ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SH470M063ST
Internal Part NumberEIS-SH470M063ST
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.82 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current155mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH470M063ST
Related LinksSH470, SH470M063ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SH470M063ST Details Description
Related parts for SH470M063ST
IC REG LDO 1.8V 3A TO263-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
FLASHER 246 THERM CARD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DSUB 43H2 PIN ST PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf