Cornell Dubilier Electronics SH470M6R3ST
SH470M6R3ST picture photo
Mfg. Part Number
SH470M6R3ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
SH470M6R3ST.pdf
Availability of SH470M6R3ST
QUANTITY
SH470M6R3ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SH470M6R3ST
Internal Part NumberEIS-SH470M6R3ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSH
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.34 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH470M6R3ST
Related LinksSH470, SH470M6R3ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SH470M6R3ST Details Description
Related parts for SH470M6R3ST
IC DETECT/REG 400MA 3.0V SOT89-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 5DSBGA datasheet.pdf
IC DSP 144-PQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 400VDC 2420 datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 GR/W SN/PB datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf