Cornell Dubilier Electronics SH471M010ST
SH471M010ST picture photo
Mfg. Part Number
SH471M010ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
SH471M010ST.pdf
Availability of SH471M010ST
QUANTITY
SH471M010ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SH471M010ST
Internal Part NumberEIS-SH471M010ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSH
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)620 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current305mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH471M010ST
Related LinksSH471, SH471M010ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SH471M010ST Details Description
Related parts for SH471M010ST
TUBE PVC 14AWG 300V BLK (1.82MM) datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 4POS GOLD T/H datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 20A FASTON datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMAJ datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 4PVH 8 COL WK datasheet.pdf
CONN EDGE .100 22POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 1.47M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf