Cornell Dubilier Electronics SH4R7M250ST
SH4R7M250ST picture photo
Mfg. Part Number
SH4R7M250ST
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
SH4R7M250ST.pdf
Availability of SH4R7M250ST
QUANTITY
SH4R7M250ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SH4R7M250ST
Internal Part NumberEIS-SH4R7M250ST
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)42.35 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH4R7M250ST
Related LinksSH4R7, SH4R7M250ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SH4R7M250ST Details Description
Related parts for SH4R7M250ST
BOX ABS GRAY 7.48"L X 3.91"W datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf