Amgis SH50C-3.0-47
SH50C-3.0-47 picture photo
Mfg. Part Number
SH50C-3.0-47
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 3A 50 MOHM TH
Datasheet Download
SH50C-3.0-47.pdf
Availability of SH50C-3.0-47
QUANTITY
SH50C-3.0-47 Order Process
Ship out your order
Specifications of SH50C-3.0-47
Internal Part NumberEIS-SH50C-3.0-47
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInductor Selection for LM2594
Inductor Selection for LM2595
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSH50
PackagingTray
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)50 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.650" L x 0.449" W (16.50mm x 11.40mm)
Height - Seated (Max)0.760" (19.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH50C-3.0-47
Related LinksSH50C-, SH50C-3.0-47 Datasheet, Amgis Distributor
SH50C-3.0-47 Details Description
Related parts for SH50C-3.0-47
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
PCI EXPRESS 64P(3.1)(15")WHITE datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 70NS 32SOP datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
FLASH CF 6H 16GB SLC IND datasheet.pdf
IC SRAM 32MB 70NS 48BGA datasheet.pdf
HEAT SINK PIN FIN 21X21MM CLIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf