Amgis SH50C-3.0-47
SH50C-3.0-47 picture photo
Mfg. Part Number
SH50C-3.0-47
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 3A 50 MOHM TH
Datasheet Download
SH50C-3.0-47.pdf
Availability of SH50C-3.0-47
QUANTITY
SH50C-3.0-47 Order Process
Ship out your order
Specifications of SH50C-3.0-47
Internal Part NumberEIS-SH50C-3.0-47
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInductor Selection for LM2594
Inductor Selection for LM2595
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSH50
PackagingTray
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)50 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.650" L x 0.449" W (16.50mm x 11.40mm)
Height - Seated (Max)0.760" (19.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH50C-3.0-47
Related LinksSH50C-, SH50C-3.0-47 Datasheet, Amgis Distributor
SH50C-3.0-47 Details Description
Related parts for SH50C-3.0-47
MOSFET N-CH 24V 80A DPAK datasheet.pdf
KIT DEV FOR CC1110 868MHZ datasheet.pdf
CAP FILM 440UF 10% 880VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf