Amgis SH50T-0.9-330
SH50T-0.9-330 picture photo
Mfg. Part Number
SH50T-0.9-330
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 330UH 900MA 740 MOHM
Datasheet Download
SH50T-0.9-330.pdf
Availability of SH50T-0.9-330
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SH50T-0.9-330 Order Process
Ship out your order
Specifications of SH50T-0.9-330
Internal Part NumberEIS-SH50T-0.9-330
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSH50
PackagingTray
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance330µH
Tolerance±20%
Current Rating900mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)740 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.690" L x 0.670" W (17.50mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH50T-0.9-330
Related LinksSH50T-, SH50T-0.9-330 Datasheet, Amgis Distributor
SH50T-0.9-330 Details Description
Related parts for SH50T-0.9-330
WIRE MARKER B/W .55-.98"20PC datasheet.pdf
GENDER CHANGER 37POS M-M datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP STEREO 60MW 12-WLCSP datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 4A VFIN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf