Amgis SH50T-2.0-150
SH50T-2.0-150 picture photo
Mfg. Part Number
SH50T-2.0-150
Brief Description
FIXED IND 150UH 2A 100 MOHM TH
Datasheet Download
SH50T-2.0-150.pdf
Availability of SH50T-2.0-150
QUANTITY
SH50T-2.0-150 Order Process
Ship out your order
Specifications of SH50T-2.0-150
Internal Part NumberEIS-SH50T-2.0-150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Material - CorePowdered Iron
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating2A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.690" L x 0.670" W (17.50mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH50T-2.0-150
Related LinksSH50T-, SH50T-2.0-150 Datasheet, Amgis Distributor
SH50T-2.0-150 Details Description
Related parts for SH50T-2.0-150
PSOC POD FEET FOR 28-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL NPN MINI6 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 126 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
SHARP CUT FILTER M27 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf