Hammond Manufacturing SHG14006
SHG14006 picture photo
Mfg. Part Number
SHG14006
Manufacturer
Product Category
Rack Thermal Management
Brief Description
FAN HEATER 75W 4.0A 5.5"
Datasheet Download
SHG14006.pdf
Availability of SHG14006
QUANTITY
SHG14006 Order Process
Ship out your order
Specifications of SHG14006
Internal Part NumberEIS-SHG14006
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyRack Thermal Management
SeriesSHG
TypeHeating Unit
Voltage - Input110 ~ 250 VAC
SpecificationsHeater, 75W, 4A
Size / Dimension2.80" L x 2.00" W x 6.89" H (71.1mm x 50.8mm x 175.0mm)
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SHG14006
Related LinksSHG1, SHG14006 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
SHG14006 Details Description
Related parts for SHG14006
VARISTOR 135V 600A 2-SMD J-LEAD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 85KHZ 14SO datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
PTC RESET 0.40A 120VAC/VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BOOT FOR BNC, N, TNC, UHF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 133.333MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
DIP CABLE 16POS datasheet.pdf