XP Power SHP650PS36-EF
SHP650PS36-EF picture photo
Mfg. Part Number
SHP650PS36-EF
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 36V 650W
Datasheet Download
SHP650PS36-EF.pdf
Availability of SHP650PS36-EF
QUANTITY
SHP650PS36-EF Order Process
Ship out your order
Specifications of SHP650PS36-EF
Internal Part NumberEIS-SHP650PS36-EF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSHP Series TUV Certificate
SHP Series UL Certificate
SHP Series CB Report
Video FileSHP-MHP: 350 - 1000 Watts AC-DC Power
RoHS InformationSHP Series Declaration of Conformity
3D ModelSHP650PSxx-EF.stpSHP650PSxx-EF.igs
Standard Package5
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSHP
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)18A
Power (Watts)650W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency85%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Load Sharing, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.18" L x 4.00" W x 2.50" H (233.2mm x 101.6mm x 63.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB
Power (Watts) - Max650W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SHP650PS36-EF
Related LinksSHP650, SHP650PS36-EF Datasheet, XP Power Distributor
SHP650PS36-EF Details Description
Related parts for SHP650PS36-EF
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 105NS 56TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 200MM 12-24VDC NPN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 1100UF 10% 900VDC SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 9 M 24" YEL JACKP datasheet.pdf