| Internal Part Number | EIS-SI-B8T061280WW | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Standard Package | 320 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Lighting - COBs, Engines, Modules | |
| Series | LT-E282A | |
| Packaging | Tray | |
| Type | LED Module | |
| Color | White, Neutral | |
| CCT (K) | 4000K 3-Step MacAdam Ellipse | |
| Wavelength | - | |
| Configuration | Linear Light Strip | |
| Flux @ Current/Temperature - Test | 745 lm (Typ) | |
| Current - Test | 300mA | |
| Temperature - Test | 50°C | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 18.7V | |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 133 lm/W | |
| Current - Max | 360mA | |
| CRI (Color Rendering Index) | 80 | |
| Viewing Angle | 115° | |
| Features | With Connector | |
| Size / Dimension | 280.00mm L x 24.00mm W | |
| Height | 5.80mm | |
| Light Emitting Surface (LES) | - | |
| Lens Type | Flat | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SI-B8T061280WW | |
| Related Links | SI-B8T0, SI-B8T061280WW Datasheet, Samsung Semiconductor, Inc. Distributor | |
 | 0009523072 | Connector Receptacle, Bottom Entry 7 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole | datasheet.pdf | |