Silicon Labs SI1000-C-GM
SI1000-C-GM picture photo
Mfg. Part Number
SI1000-C-GM
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver ICs
Brief Description
IC TXRX MCU + EZRADIOPRO
Datasheet Download
SI1000-C-GM.pdf
Availability of SI1000-C-GM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SI1000-C-GM Order Process
Ship out your order
Specifications of SI1000-C-GM
Internal Part NumberEIS-SI1000-C-GM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSi100x/1x ISM Transceiver Family
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductSi100x/1x Wireless MCUs with Integrated Sub-GHz RF Transceivers
PCN Obsolescence/ EOLEOL-1403261 26/Mar/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package43
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver ICs
Series-
PackagingTube
TypeTxRx + MCU
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD < 1GHz
Protocol-
ModulationFSK, GFSK, OOK
Frequency240MHz ~ 960MHz
Data Rate (Max)256kbps
Power - Output20dBm
Sensitivity-121dBm
Memory Size64kB Flash, 4.35kB RAM
Serial InterfacesI²C, SPI, UART
GPIO22
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.6 V
Current - Receiving18.5mA
Current - Transmitting85mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case42-WFQFN Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI1000-C-GM
Related LinksSI100, SI1000-C-GM Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI1000-C-GM Details Description
Related parts for SI1000-C-GM
HOOK-UP STRND 14AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
IC OPAMP GP 750KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
SENS PROX M30 18MM DC3W-NO 5M datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RELAY SOLID STATE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS 14-20AWG SIZE 16 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf