Silicon Labs SI1000-E-GM2
SI1000-E-GM2 picture photo
Mfg. Part Number
SI1000-E-GM2
Brief Description
64KB 4KB RAM 20DB XCVR 42LGA
Datasheet Download
SI1000-E-GM2.pdf
Availability of SI1000-E-GM2
QUANTITY
SI1000-E-GM2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SI1000-E-GM2
Internal Part NumberEIS-SI1000-E-GM2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Part NumberPCN-1303251 25/Mar/2013
TypeTxRx + MCU
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD < 1GHz
Protocol-
ModulationFSK, GFSK, OOK
Frequency240MHz ~ 960MHz
Data Rate (Max)256kbps
Power - Output20dBm
Sensitivity-121dBm
Memory Size64kB Flash, 4.35kB RAM
Serial InterfacesI²C, SPI, UART
GPIO22
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.6 V
Current - Receiving18.5mA
Current - Transmitting85mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case42-VFLGA Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI1000-E-GM2
Related LinksSI1000, SI1000-E-GM2 Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI1000-E-GM2 Details Description
Related parts for SI1000-E-GM2
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TOOL HEAD CRIMP 16-14AWG PIDG datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 8SOIC datasheet.pdf
COUPLER I TYPE 1.5GHZ 37DB datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
LOCKING SCREW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 28POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf