Silicon Labs SI1004-C-GM
SI1004-C-GM picture photo
Mfg. Part Number
SI1004-C-GM
Brief Description
IC TXRX MCU + EZRADIOPRO
Datasheet Download
SI1004-C-GM.pdf
Availability of SI1004-C-GM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SI1004-C-GM Order Process
Ship out your order
Specifications of SI1004-C-GM
Internal Part NumberEIS-SI1004-C-GM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PCN Obsolescence/ EOLEOL-1403261 26/Mar/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
TypeTxRx + MCU
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD < 1GHz
Protocol-
ModulationFSK, GFSK, OOK
Frequency240MHz ~ 960MHz
Data Rate (Max)256kbps
Power - Output13dBm
Sensitivity-121dBm
Memory Size64kB Flash, 4.35kB RAM
Serial InterfacesI²C, SPI, UART
GPIO19
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.6 V
Current - Receiving18.5mA
Current - Transmitting85mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case42-WFQFN Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI1004-C-GM
Related LinksSI100, SI1004-C-GM Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI1004-C-GM Details Description
Related parts for SI1004-C-GM
FUSE GLASS 375MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 205KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IGBT 600V 52A 200W TO247AC datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SITE LICENSE CPRI SC/SCM CONF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf