Vishay/Siliconix SI1480DH-T1-GE3
SI1480DH-T1-GE3 picture photo
Mfg. Part Number
SI1480DH-T1-GE3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 2.6A SOT-363
Datasheet Download
SI1480DH-T1-GE3.pdf
Availability of SI1480DH-T1-GE3
QUANTITY
SI1480DH-T1-GE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SI1480DH-T1-GE3
Internal Part NumberEIS-SI1480DH-T1-GE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingCut Tape (CT)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C2.6A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs200 mOhm @ 1.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds130pF @ 50V
Power - Max2.8W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Supplier Device PackageSC-70-6 (SOT-363)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI1480DH-T1-GE3
Related LinksSI1480D, SI1480DH-T1-GE3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SI1480DH-T1-GE3 Details Description
Related parts for SI1480DH-T1-GE3
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8SON datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 20NS 44TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 450MA 400 MOHM datasheet.pdf
TRI-LEV PRISM R,G,Y datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf