Vishay/Siliconix SI2305DS-T1-E3
SI2305DS-T1-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SI2305DS-T1-E3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 8V 3.5A SOT23-3
Datasheet Download
SI2305DS-T1-E3.pdf
Availability of SI2305DS-T1-E3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SI2305DS-T1-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SI2305DS-T1-E3
Internal Part NumberEIS-SI2305DS-T1-E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSIL-1072014 Rev0 17/Dec/2014
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingCut Tape (CT)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)8V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C3.5A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs52 mOhm @ 3.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id800mV @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs15nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1245pF @ 4V
Power - Max1.25W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI2305DS-T1-E3
Related LinksSI2305D, SI2305DS-T1-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SI2305DS-T1-E3 Details Description
Related parts for SI2305DS-T1-E3
IC TXRX RS-232 3:5 2.7V 28SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 13POS 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 19000UF 16V SCREW datasheet.pdf
IC CODEC VOIP 100-TQFP datasheet.pdf
CAP MICA 3PF 0.5PF 300V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.3MH 78MA 23 OHM TH datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 10POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf