Silicon Labs SI2706-A10-GM
SI2706-A10-GM picture photo
Mfg. Part Number
SI2706-A10-GM
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Audio
Brief Description
AMPLIFIER AUDIO CLASS D 24QFN
Datasheet Download
SI2706-A10-GM.pdf
Availability of SI2706-A10-GM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SI2706-A10-GM Order Process
Ship out your order
Specifications of SI2706-A10-GM
Internal Part NumberEIS-SI2706-A10-GM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package490
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Audio
Series-
PackagingTray
TypeClass D
Output Type2-Channel (Stereo) with Stereo Headphones
Max Output Power x Channels @ Load5W x 2 @ 3 Ohm
Voltage - Supply4 V ~ 6.6 V
FeaturesDepop, I²S, Short-Circuit and Thermal Protection, Tone and Volume Control
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-20°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package24-QFN (4x4)
Package / Case24-VFQFN Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI2706-A10-GM
Related LinksSI2706, SI2706-A10-GM Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI2706-A10-GM Details Description
Related parts for SI2706-A10-GM
CONN HEADER .100 SINGL STR 1POS datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A 30GOLD SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
VARISTOR 297V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5.08MM datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.0V datasheet.pdf