Vishay/Siliconix SI4004DY-T1-GE3
SI4004DY-T1-GE3 picture photo
Mfg. Part Number
SI4004DY-T1-GE3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 20V 12A 8-SOIC
Datasheet Download
SI4004DY-T1-GE3.pdf
Availability of SI4004DY-T1-GE3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SI4004DY-T1-GE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SI4004DY-T1-GE3
Internal Part NumberEIS-SI4004DY-T1-GE3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSIL-1072014 Rev0 17/Dec/2014
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingCut Tape (CT)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs13.8 mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs33nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1280pF @ 10V
Power - Max5W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI4004DY-T1-GE3
Related LinksSI4004D, SI4004DY-T1-GE3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SI4004DY-T1-GE3 Details Description
Related parts for SI4004DY-T1-GE3
RES SMD 10.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO CODEC LP 48-VQFN datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM .08W 86DB 20MM datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 180MA 3.8 OHM SMD datasheet.pdf