Vishay/Siliconix SI4100DY-T1-GE3
SI4100DY-T1-GE3 picture photo
Mfg. Part Number
SI4100DY-T1-GE3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 6.8A 8-SOIC
Datasheet Download
SI4100DY-T1-GE3.pdf
Availability of SI4100DY-T1-GE3
QUANTITY
SI4100DY-T1-GE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SI4100DY-T1-GE3
Internal Part NumberEIS-SI4100DY-T1-GE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C6.8A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs63 mOhm @ 4.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs20nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds600pF @ 50V
Power - Max6W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI4100DY-T1-GE3
Related LinksSI4100D, SI4100DY-T1-GE3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SI4100DY-T1-GE3 Details Description
Related parts for SI4100DY-T1-GE3
CARD EDGE CONN 26POS W/O FLANGE datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SOCKT SODIMM R/A 144POS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
NYLON TUBING 136 AM2161SC148 datasheet.pdf
SLDSW 0.1A WIRE OUTPUT: RIGHT datasheet.pdf
IPD M30 NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V JB 0603 datasheet.pdf